Bezpečné opalování ochranné filtry

Bezpečné opalování

Snad každý z nás se po zimě těšíme na léto se všemi jeho lákavými aktivitami. Ať už plánujete dovolenou u moře, grilování v přírodě, výlety po horách nebo si prostě jen tak odpočinout doma na zahrádce, měli byste věnovat pozornost péči o svou kůži. Můžete namítnout, že naši dědečkové a babičky tohle nikdy v minulosti zásadně neřešili, ale nesmíme opomenout fakt, že naše planeta byla v jiném stavu a také životní styl byl jiný. Málokterá babička cestovala po celém světě, měla tolik volného času jako my a také styl oblékání byl dost odlišný. Minisukně a bikiny se moc nenosily..:) V posledních letech v nás některé množící se články na internetu snaží vyvolat ze slunce strach, neměli bychom však slunce považovat za našeho nepřítele. Vždyť bez slunce by nemohl na Zemi vůbec být život. Navíc slunce nám dodává životně důležitý vitamin D a bez pochyby taky dobrou náladu. Spíše bychom se měli zaměřit na to, jak se sluncem spolupracovat tak, abychom z něj mohli přijmout to dobré a eliminovat negativní účinky, způsobené tenčící se ozónovou vrstvou k čemuž jako lidstvo podstatně přispíváme.

Než se blíže podíváme na opalovací krémy jako takové, musíme si ještě říci o faktorech, které bychom měli zohlednit jako první, než budeme opalovací krém vybírat.

1. Fototyp kůže

Fototyp je dán intenzitou pigmentace (množstvím a rozvrstvením melaninu v kůži) a je hodnocen podle toho, jak kůže reaguje na vystavení jarnímu či časně letnímu polednímu sluníčku. To záleží na pigmentaci kůže a barvě očí a vlasů. Obvykle platí, čím má člověk světlejší kůži, vlasy a oči, tím je číslo fototypu nižší a tím je méně odolný vůči slunečnímu záření.

Podle toho jaký fototyp kůže vlastníme, byste tedy měli přizpůsobit délku pobytu na slunci i výběr výše SPF faktoru.
 

2. Roční období a délka pobytu na slunci

Na jaře se spálíte snáze a rychleji než v samotném závěru léta.
Bez ohledu na to jaký jste fototyp, nezapomínejte na to nejvíc omílané pravidlo, že bychom se neměli cíleně vystavovat polednímu slunci (11-14hod). Pokud se proto z jakéhokoli důvodu rozhodnete a přijímáte rizika s tím spojená, vylučte z toho alespoň svoje děti, které ještě nemají dostatek informací pro vlastní informované rozhodnutí. Malé děti do 1 roku věku by neměli být cíleně vystavovány slunci vůbec, ani namazané. Jejich kůže ještě není tolik vyvinutá jako u starších dětí či dospělých. Žádný opalovací krém není koncipovaný k tomu, aby se používal jako ochrana před poledním sluncem! Neočekávejte tedy 100% ochranu u žádného opalovacího krému, pokud se budete opalovat na poledním slunci.

Jak už jsme nastínili v úvodu článku, chránit se před sluncem lze také vhodně zvoleným oděvem, nezapomínejte na pokrývku hlavy! A pokud chcete zdraví své kůže podpořit i vnitřně, zaměřte se na stravu bohatou na antioxidanty. 

3. Druhy záření

UV záření se dělí do tří skupin podle jejich biologických účinků:

  1. UVA - UVA – Tvoří 99 % slunečního UV záření, které dopadá na zemský povrch. Proniká do hlubších vrstev pokožky a nezpůsobuje opálení. Je však známo, že může vyvolat vznik reaktivních kyslíkových forem, které mohou s DNA dále reagovat a poškozovat ji. UVA způsobuje předčasné stárnutí a úbytek kolagenu v pokožce, snižuje elasticitu a pevnost kůže, podporuje vznik vrásek a pigmentových skvrn. 
  2. UVB - je nebezpečnější forma záření než UVA. Je zhoubné pro živé organismy. Jeho energie (je-li zasažena DNA) podporuje vznik rakoviny. Působí ve svrchních vrstvách pokožky a právě jemu vděčíme za opálenou (nebo spálenou) kůži. Kromě kůže má UVB negativní vliv i na oči (potažmo zrak). Při častější expozici také způsobuje předčasné stárnutí a vrásky, skvrny a ztrátu elasticity.
  3. UVC - je absorbováno ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá.

Při výběru opalovacího krému nás tedy bude určitě zajímat, proti jakému záření nás ochrání. Více se dozvíte níže.

 

CHEMICKÝ VS MINERÁLNÍ FILTR
Který vybrat a proč?

Jelikož se nacházíte na stránkách netoxické domácnosti, asi předem tušíte naši odpověď. Ale my chceme, abyste rozuměli tomu, co děláte a měli v tom jasno.

Chemický filtr

Nejzásadnější rozdíl mezi chemickým a minerálním filtrem je v principu jejich ochrany před UV zářením. Chemické filtry se vstřebávají do kůže, kde pohlcují UV záření. Naši pokožku chrání před sluncem chemickou reakcí - přeměnou UV záření na teplo. Zatímco minerální filtry v non-nano velikosti (o tom více níže) se do našeho těla nevstřebávají, ale na kůži zůstávají až do omytí, chemické filtry se do našeho těla – krevního oběhu vstřebávají poměrně rychle. No a proč je to problém? Již se objevují studie, které odhalují, že chemické filtry se v našem těle chovají jako endokrinní distruptory (tj. negativně ovlivňují hormonální soustavu – to je hodně špatně!). Dále se na některé chemické filtry vyskytují alergické reakce, to nás na dovolené u moře také příliš nepotěší. Nejčastěji se v opalovacích přípravcích objevují tyto chemické filtry: oxybenzon, avobenzon, octisalate, oktokrylen, homosalate, octinoxate či jejich kombinace. Schválně se podívejte na složení krému, který máte doma. Za nejnebezpečnější lze považovat oxybenzon, u kterého je také již potvrzena jeho toxicita na korály a jiné vodní organismy. Tento efekt se žel netýká pouze oxybenzonu. Navíc samotné chemické filtry chrání naši kůži pouze proti UVB nikoli proti UVA záření. Tak proč je ještě používat?

Minerální filtr

Tyto filtry působí na odlišném principu a lze je považovat za mnohem bezpečnější. Jak jsme si již řekli, nevstřebávají se do našeho těla. Jejich působení je čistě fyzikální - jemné částečky pigmentů vytvoří na pokožce tenkou vrstvu, která jako štít odráží nebezpečné záření. Tím vytvářejí UV bariéru na pokožce a zabraňují pronikání slunečním paprsků dovnitř. UV záření je odcloněno zrcadlovým efektem.

To zní mnohem lépe že? Každopádně je důležité pamatovat na to, že je potřeba nátěr pravidelně opakovat, protože při různých aktivitách dochází k jeho mechanickému otěru. U minerálních filtrů také bývá zmiňována jako nevýhoda jeho tužší konzistence a bílá stopa na kůži. Ovšem ani to už není pravidlem. Žádný z našich opalovacích krémů, které najdete na našem webu, z vás neudělá sněhuláka. Bílý povrch na kůži je velmi nepatrný a u většiny z nich dokonce žádný (více níže o Clear zinc). To jsou tedy nevýhody minerálních filtrů oproti chemickým filtrům, ale osobně se domníváme, že jsou naprosto zanedbatelné ve srovnání s nevýhodami filtrů chemických. Rozhodnutí je na vás.

DRUHY MINERÁLNÍCH FILTRŮ

Bez této části by informace nebyly úplné. Protože i při výběru minerálního filtru se dá šlápnout trošku vedle. A to je úplně zbytečné. Proč si nevybrat to nejlepší, když máme tu možnost.

1. Oxid zinečnatý (Zinc oxide)

Oxid zinečnatý je naprostá jednička, co se týče vlivu na zdraví, ale také ochrany. Jedná se o nejbezpečnější a nejúčinnější aktivní složku na ochranu proti slunečnímu záření. Je také jedinečný svojí efektivitou, jakožto jednosložkový širokospektrální blokátor, který chrání před UVA, UVB a dokonce i UVC zářením. Z bezpečnostního hlediska je také velmi dobře prověřen, jelikož je již dlouhodobě používán v jiných topických léčivech, jako je například kalamínová emulze a krém proti opruzeninám. Oxid zinečnatý nezpůsobuje podráždění pokožky a je vhodný i pro tu nejcitlivější pleť.

U minerálních filtrů je důležité zkontrolovat velikost použitých částic.

Nano
 
Nanočástice je částice menší než 100 nanometrů. Je tedy u nich potenciální riziko, že by se mohly dostat do tělních orgánů, což vyvolává otázky, zda je tělo dokáže samovolně vyloučit, či co by v těle mohly způsobovat. A zatímco zinek by měl být v tomto smyslu bezpečný, u titanu si není nikdo jistý. Žádná z teorií se doposud nepotvrdila. Nicméně do té doby, než to bude řádně vědecky prozkoumáno, nemůžeme nano částice v opalovacích krémech doporučovat.

Největší obavy, co se týče používání nano částic v kosmetice, vyvolává riziko jejich inhalování v případě, kdy se používají v prášcích a sprejích. To ale není problém, když je oxid zinečnatý rozptýlen v krémové bázi. Bezpečnější je tedy se nano částicím vyhnout, kvůli jejich kratšímu časovému záznamu o bezpečném používání a jejich potenciálním ekologickým dopadům. 

Non nano

Oxid zinečnatý non-nano má tedy větší velikost částic než 100 nanometrů a nehrozí u něj riziko vstřebávání do těla. Z funkčního hlediska není důvod používat k výrobě krému na opalování nano zinek. Někteří výrobci jej sice používají raději, protože méně bělí, ale pak jsou tu výrobci, kteří si s bílou barvou dokáží poradit metodou samotné výroby opalovacího krému.

Clear zinc (čirý oxid zinečnatý)

To bude možná pro vás novinka, tak jako pro nás. Ihned jsme pojali podezření a rozhodli se tento druh zinku prozkoumat. No nestálo nás to zdaleka tolik námahy a času jako samotného výrobce opalovacích krémů Badger, který nově tento zinek ve svých krémech používá.

Co je to clear zinc a proč se vůbec používá?

Čirý oxid zinečnatý od výrobce Badger je specializovaný prášek oxidu zinečnatého s vysokou průhledností a nízkou bělostí a se stejnou bezpečností a účinností jakou disponuje non-nano oxid zinečnatý. Je vyroben z nanočástic, které jsou silně spojeny dohromady, aby tak vytvořily non-nano porézní shluky. Důležité je, že v konečném produktu neexistují žádné detekovatelné nanočástice a tento čirý oxid zinečnatý splňuje normu Haereticus Environmental Laboratory pro non-nano.
Badger o tomto typu čirého oxidu zinečnatého ví již od roku 2008, ale dle jejich vyjádření si chtěli být naprosto jisti jeho bezpečností, než jej začali používat. Na svých stránkách uvádí následující:
"Provedli jsme nezávislé analýzy této složky dle veškerého publikovaného výzkumu. Po téměř deseti letech jsme nyní přesvědčeni, že je tento typ čirého oxidu zinečnatého je pro použití v našich krémech na opalování bezpečný. Je na seznamu bezpečných a přijatelných UV filtrů v USA a také ve všech významných mezinárodních trzích, splňuje přísné normy Badgeru pro bezpečnost a účinnost přísad a je vhodný pro použití v našich produktech na ochranu proti slunečnímu záření. Tato přísada je navíc v souladu s normami přírodní kosmetiky Natural Products Association (USA) a ECOCERT (EU)." 2

2. Oxid titančitý (titanium dioxide)

Oxid titančitý je hojně používán v přípravcích na opalování. Ovšem je důležité zmínit, že spolehlivě chrání pouze proti UVB záření a jen částečně proti UVA. Oxid titaničitý by měl být vždy používán v kombinaci s oxidem zinečnatým, aby se dosáhlo skutečné širokospektrální ochrany. Pokud bychom se z jakéhokoli důvodu rozhodli pro opalovací krém s oxidem titančitým jako první bychom se měli přesvědčit o tom, že je v non-nano velikosti. Důležité je také prověřit, zda v krému není použitý potažený oxid titančitý.
"Kvůli zlepšení jeho vlastností v krému bývá potažen jinými látkami, nejčastěji aluminou (oxid hlinitý) či oxidem křemičitým. Za určitých podmínek (především při kontaktu s chlorovanou vodou, tj. s některými látkami, které chlorovaná voda obsahuje, a s následným vystavením slunečním paprskům) však dochází u oxidu titaničitého potaženého aluminou k rozpadu, následkem čehož vytváří titan v kombinaci se slunečním zářením v kůži volné radikály a stává se tak zdraví nebezpečným. (Zinek má tuto schopnost také, ale v mnohem menší míře.) Právě z tohoto důvodu je důležité, aby krém s obsahem minerálních filtrů obsahoval také kvalitní základové oleje s vysokým obsahem antioxidantů. A také právě z tohoto důvodu nemůžeme oxid titaničitý doporučit jako 100% bezpečný."1

Pokud porovnáme typy nejrozšířenějších filtrů, tak chemické filtry chrání pouze proti UVB záření, nikoliv proti UVA záření. UVA záření dokážou odrážet pouze filtry fyzikální (minerální), přičemž kompletní ochranu poskytují oxidy zinku (chrání proti UVA 1 i UVA 2, oxidy titanu jen proti UVA 2.) Opalovací prostředky, které mají chemické (organické) filtry, je třeba natřít nejméně půl hodiny před opalováním. Opalovací přípravky s minerálními filtry je možné aplikovat těsně před opalováním.

Domácí opalovací krém

Při zadání tohoto hesla do Googlu najdete nespočet zaručených receptů na výrobu domácího opalovacího krému. Ač jsem poměrně velkým zastáncem minimalismu v kosmetice a ráda používám pouze základní suroviny, u opalovacího krému dělám výjimku. Proč?

Recept na domácí opalovací krém z Googlu je založen buď na vybraném jednodruhovém rostlinném oleji, nejčastěji malinovém, mrkvovém, kokosovém - případně jejich kombinaci. Problém je, že jejich účinnost v boji proti UVA a UVB záření nebyla nikdy POTVRZENA ŽÁDNOU SERIÓZNÍ STUDIÍ. Vážně to chcete riskovat? Samozřejmě najdete spousty kladných recenzí, ale víte jaký fototyp daná osoba, která olej doporučuje, vlastní? Víte, kde žije a jak dlouho se slunci vystavovala? Lidé žijící v mořských oblastech mají samozřejmě vyšší fototyp kůže a tak se může zdát, že jim samotný olej postačí, protože se po namazání nespálí. Ovšem to jestli se nespálíme, není jediný faktor, který přece od opalovacího krému očekáváme!

Jediný rostlinný olej, který můžeme částečně považovat jako účinný je olej malinový. Ten prokazatelně chrání před UVA zářením a pouze částečněpřed UVB. My se ale potřebujeme chránit především proti UVB zářením.

Dalším receptem, který naleznete a který vás určitě sám po přečtení našeho článku napadne je kombinace olejů s minerálním filtrem ideálně oxidem zinečnatým. Přemýšlíte správně. A přesně takové složení mají opalovací krémy na našem eshopu, protože nic více není potřeba. Je tu ale jeden háček.
"Protože minerální filtry (viz výše) fungují jako bariéra, tj. odrážejí UV záření od pokožky, je nezbytně nutné, aby byly v opalovacím prostředku ROVNOMĚRNĚ ROZPTÝLENY, jinak není rovnoměrná ani ochrana, a na některých místech tak může být oxidu zinečnatého příliš malé množství. Rovnoměrného rozptylu NELZE dosáhnout pouhým vmícháním, ani šleháním. K rovnoměrnému rozptylu v krému je třeba speciální vybavení (tzv. ultrazvuková vana), která opravdu není součástí běžného vybavení naší kuchyně. Je jedno, co vám který výrobce/prodejce/autor receptu tvrdí, toto je zkrátka nepopiratelný fakt. A právě z tohoto důvodu DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJEME pokoušet se opalovací krém vyrábět v domácích podmínkách." 1

 

Péče po opalování

Péče po opalování není na rozdíl od péče při opalování, žádná věda. Zaměřte se na oleje nebo másla bohatá na vitamin E (antioxidant), které na sebe vážou volné radikály, čímž snižují riziko vzniku rakoviny pokožky a vzniku vrásek. Jedná se zejména produkty obsahující malinový olej, avokádový olej, šípkový olej, olej z pšeničných klíčků nebo třeba bambucké a mangové máslo. Můžete si je také spolu vyšlehat a získat tak krásnou a příjemnou konzistenci krému, který se rychle vstřebává do kůže. Oleje i másla aplikujte vždy na vlhkou pokožku (ideálně po koupeli), protože tak si zajistíte jejich maximální vstřebatelnost.

A když to s tím opalováním přeci jen přeženete a večer z vás je ruďoch?
Postižená spálená místa ochlaďte, k tomu vás určitě povede váš vlastní instinkt. Použít můžete buď ručník namočený ve vlažné vodě (ne studené, to by vás mohlo ještě více podráždit), budete ale muset často měnit, nebo použít osvědčený kvalitní bílý jogurt/tvaroh. Pokud nejste na dovolené a pěstujete si doma rostlinku ALOE VERA, bude to ta nejlepší volba. Dužina Aloe vera je na popálenou pokožku naprosto ideální. Má uklidňující a hojivé účinky. Pokud ještě tuto rostlinku nemáte doma, určitě se vyplatí pořídit (i na jiné kožní problémy). Hotové gely Aloe Vera vůbec nedoporučujeme, protože jsou plné nevhodných složek, minimálně škodlivých konzervantů, bez kterých se při výrobě gelu neobejdeme. Velmi příjemné a hojivé účinky pro spálenou pleť má také levandule. Buď ve formě oleje nebo levandulového hydrolátu.

 

Použité zdroje:

1. https://www.facebook.com/svetnontoxic/
materiály ze souborů skupiny a spolku Svět non toxic, z.s.
2. https://www.badgerbalm.com/s-33-zinc-oxide-nanoparticles-clear-zinc-sunscreens.aspx
https://www.celostnimedicina.cz/jaky-jste-fototyp.htm
https://www.celostnimedicina.cz/slunce-a-uv-zareni.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrafialov%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD

ZDROJ: https://www.netoxickadomacnost.cz/Bezpecne-opalovani-b4116.htm

 

Zpět do obchodu